Rok szkolny: 2012/2013

Wycieczka do Inwałdu

Dnia 20.06.2013 r. uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej w Łętowem pod opieką pani Agnieszki Węgrzynowicz i pani Karoliny Smoter pojechali na jednodniową wycieczkę do Inwałdu koło Wadowic. Na miejscu czekało na nich mnóstwo atrakcji. Najpierw zwiedzili Park Miniatur „Świat Marzeń”, w którym podziwiali wierne kopie wieży Eiffla, Big Bena, Zamku Królewskiego, Krzywej Wieży w Pizie oraz wielu innych zabytków architektury światowej. Wybrali się także do prawdziwego zielonego labiryntu. Następnie w ramach aktywnego wypoczynku uczniowie z opiekunkami postanowili skorzystać z atrakcji lunaparku. A było ich niemało. Wiele emocji dostarczył dzieciom słynny Pirat, który unosił je na wysokość kilkunastu metrów. Największe jednak wrażenie wywarł film wyświetlany w technologii 5D. Podczas jego emisji wszyscy dosłownie krzyczeli ze strachu, czując na stopach przelatujące zwierzęta. Ponadto uczniowie zwiedzili wystawę egipską nawiązującą do czasów Tutanchamona, salę strachu Egipt Horror Show, bawili się również na Dancing Fly i szarżowali
w autoskuterach. Ostatnim, ale niezwykle ciekawym etapem wycieczki była Warownia Inwałd. Dzieci miały okazję zwiedzić wykonany z kamienia, olbrzymi średniowieczny zamek warowny i mieszczące się w nim zbrojownię oraz salę tortur. Uczestniczyły również w żywych lekcjach historii, podczas których oglądały wiernie odtworzone chaty rzemieślników średniowiecznych: kowala, garncarza i tkacza. Samodzielnie wykonywały z gliny naczynia, uczestniczyły w tkaniu materiałów, a także pomagały kowalowi wykuć z żelaza ozdobny haczyk. Wszystkim bardzo spodobały się tego rodzaju zajęcia. Był to świetny sposób poznawania życia codziennego średniowiecznego społeczeństwa. Uczniowie najchętniej nie wyjeżdżaliby z Inwałdu w ogóle, bo z jednej strony wycieczka dawała im możliwość rozwijania wiedzy o świecie, a z drugiej zapewniała doskonałą rozrywkę.

Jednym słowem było to dobre połączenie „przyjemnego z pożytecznym”.
Agnieszka Węgrzynowicz
Wyjazd do Opery

Dnia 07.12.2012 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Łętowem pod opieką pani mgr Moniki Zięby i pani mgr Agnieszki Węgrzynowicz pojechali do Opery Krakowskiej. Spektakl pt. „Księga Lasu” ściągnął sporo widzów. Artyści operowi w pięknych, kolorowych strojach, na tle multimedialnej scenografii, przedstawili historię drwala wędrującego przez las w celu uratowania „duszy” leśnego świata, czyli echa. Fabułę przeplatano wspaniale wykonanymi pieśniami. Opowieść zawierała sporo wątków pouczających młodych widzów, jak należy zachowywać się w lesie i jak o nasze „zielone płuca” dbać.

Wszyscy śledzili losy dzielnego bohatera z zapartym tchem, o czym świadczył aplauz publiczności oraz częste komentarze. Bo dzieci również uczestniczyły w spektaklu! Ostrzegały drwala przed niebezpieczeństwem, budziły go ze snu i odpowiadały na pytania innych bohaterów. Okazuje się zatem, że opera nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dorosłych. Także dzieci mogą czerpać z tego rodzaju widowiska. Odpowiedni repertuar nie tylko wzbogaci intelektualnie młodego widza, ale zapewni mu również doskonałą rozrywkę.

Galeria Zdjęć: Opera Krakowska
Agnieszka Węgrzynowicz