Rok szkolny: 2015/2016

WARSZTATY KALIGRAFII I ILUMINATORSTWA

21 października 2015 roku uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Łętowem wzięli udział w warsztatach kaligrafii i iluminatorstwa zorganizowanych przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.
Zanim jednak uczniowie przystąpili do działania i wzięli pióra do rąk to wcześniej wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii pisma. Po wprowadzeniu i zademonstrowaniu ciekawych przykładów pism i czcionek uczniowie rozpoczęli część praktyczną.
Na początek były to warsztaty z kaligrafii. Tym samym uczniowie zaczęli swoją przygodę z pisaniem stalówką, piórkiem czy patykiem. Jak się okazało zadanie wcale nie było takie proste i wymagało wielkiego skupienia i uwagi. Jednak po wielu próbach każdy uczestnik napisał swoje imię. Po opanowaniu sztuki kaligrafii przystąpiliśmy do kolejnego zadania jakie zostało na ten dzień zaplanowane czyli warsztatów iluminatorstwa. Każdy pięknie ozdobił wybraną przez siebie literę. Niektóre inicjały były szczególnie dopracowane. Na koniec naszej wizyty w muzeum wspólnie z panią przewodnik i równocześnie prowadzącą warsztaty zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Limanowskiej.
W drodze do kina weszliśmy do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie każdy z nas otrzymał pamiątkowy folder na temat naszego regionu i obejrzeliśmy wystawę malarstwa oraz decoupagew wykonaniu lokalnych artystów. Nie mogliśmy również ominąć najważniejszej budowli limanowskiego rynku czyli Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej. Obejrzeliśmy również - mieszcząca się w krużgankach przy bazylice – kolekcję figur Matki Boskiej z różnych zakątków świata. Bogaci w nowe doświadczenia i po sporej dawce sztuki nasz dzień zakończyliśmy w Limanowskim Domu Kultury, gdzie mieści się także kino. Po obejrzeniu familijnego filmu animowanego „Hotel Transylwania 2” pełni wrażeń i nieco zmęczeni udaliśmy się do naszych domów.
Nasz dzień był bardzo długi, ale i ciekawy. Udowodniliśmy, że wcale nie trzeba jechać daleko, aby poznać nowe rzeczy. Przekonaliśmy się też, że uprawianie kaligrafii
i iluminatorstwa może sprawić wiele radości i być świetnym sposobem na ćwiczenie skupienia, uwagi oraz precyzji. Na pamiątkę warsztatów i naszej wizyty w muzeum postanowiliśmy zrobić gazetkę z wykonanymi pracami.

Galeria Zdjęć: WARSZTATY KALIGRAFII I ILUMINATORSTWA
WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

6 listopada uczniowie klas 1,2 i 3 odwiedzili kopalnię soli w Bochni. Po pełnej wrażeń, krótkiej podróży windą w głąb kopalni, dzieci miały możliwość przejazdu podziemną kolejką. Następnie wraz z rodzicami i opiekunami wzięły udział
w programie edukacyjnym pt. „Zagadkowa kopalnia”. Program przedstawiono tak, aby w możliwie najprostszy i najciekawszy sposób przekazać wiedzę na temat historii kopalni, narzędzi
i urządzeń, które służyły do urobku soli oraz pracy górnika. Przemierzając podziemne korytarze uczestnicy wycieczki odgadywali zagadki odczytywane przez przewodnika
z „Wielkiej Księgi Podziemnych Zagadek”. Każda poprawnie odgadnięta zagadka zmieniała się w magiczny przedmiot.
W czasie wycieczki uczniowie oglądali również podziemną ekspozycję multimedialną, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Spotkania z polskim królem Bolesławem Wstydliwym, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii.
Na zakończenie przygotowano dla dzieci zajęcia sportowo-rekreacyjne, które sprawiły im wiele radości.
Wszyscy wrócili do domu bardzo zadowoleni z plecakami pełnymi pamiątek.

Galeria Zdjęć: WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI
Mirosława Jarosz