Adres: Łętowe 238, 34-733 Mszana Górna

tel/fax: 18 3315204 e-mail: spletowe@wp.pl
WYCIECZKI

Rok szkolny: 2013/2014

Wycieczka do Krakowa

W dniu 2 czerwca 2014 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Krakowa. Uczniom towarzyszyły w charakterze opiekunów: pani Anna Leszcz, pani Agata Florek, pani Marta Pajdo i pani Władysława Kozyra.

Najpierw udaliśmy się do Pałacu Krzysztofory, gdzie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: grupę dziewcząt i grupę chłopców. Grupa dziewcząt uczestniczyła
w warsztatach pisarskich „Z pergaminem i piórem – w kancelarii pisarza miejskiego”. Uczestniczki zajęć poznawały warsztat pracy średniowiecznego pisarza. Dowiedziały się między innymi, jakie są metody przygotowania pergaminu i atramentu, jak przycinano pióra czy też, w jaki sposób wykonywano pieczęcie. Ponadto przygotowywały – metodami zbliżonymi do pracy średniowiecznego skryby, za pomocą gęsiego pióra –własny dokument i pieczęć.

Natomiast chłopcy udali się na zajęcia „Broń biała na przestrzeni dziejów” prowadzone w muzealnej Zbrojowni. Przed rozpoczęciem zajęć, w celu ochrony obiektów muzealnych, każdy uczestnik otrzymał białe rękawiczki.
W Zbrojowni zgromadzona jest wyjątkowo interesująca kolekcja dawnej broni. Ogromną atrakcją dla naszych chłopców był bezpośredni kontakt z eksponatami
i replikami mieczy, tarcz i hełmów. Uczniowie mogli założyć hełmy, trzymać tarcze
i miecze we własnych rękach, założyć rękawice – poczuć się jak prawdziwi rycerze, żołnierze. W czasie trwania zajęć prowadzący w bardzo interesujący sposób omawiał i prezentował różne rodzaje i typy dawnej broni białej. Podczas zajęć, jednym z zadań chłopców było uporządkowanie hełmów w kolejności, w jakiej pojawiały się na przestrzeni dziejów.

Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w danych warsztatach. Na zakończenie otrzymali karty edukacyjne.

Po zakończonych warsztatach w Pałacu Krzysztofory udaliśmy się do kina Cinema City na film „Czarownica”, który łączy klasykę z nowym podejściem. Film ten to ciepła opowieść o istocie prawdziwej miłości. Scenografia jest piękna, „operator wykorzystuje grę cieniem, obraz ma głębie – atakuje wielością faktur i zdumiewa plastyką.” Możemy obserwować niesamowite efekty specjalne – w każdym ujęciu wyczuwamy ingerencję komputera, jednak ani przez chwilę nie mamy wrażenia sztuczności.

Myślę, że jest to historia zarówno dla młodszych, jak i dla starszych, po prostu taka, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Uważam, że uczniowie będą miło wspominać tę wycieczkę, gdyż dawała im ona zarówno możliwość rozwijania wiedzy i umiejętności (poruszane treści z podstawy programowej z przedmiotu historia), jak i zapewniła im doskonałą rozrywkę.

Galeria Zdjęć: WARSZTATY BRONIOZNAWCZE

Władysława Kozyra
LINKI
Copyright © 2012 - 2013 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki, by Melania Filipiak & Władysława Kozyra
All rights reserved